Choroby zakaźne - grypa, katar, przeziębienie i zapalenia

CHOROBY
PORADY
WARTO ZOBACZYĆ:
  • Lekarski24.pl - miejsce z informacjami o chorobach które najczęściej dotykają nasz organizm.
  • Boli-brzuszek.com.pl - serwis o najpopularniejszych chorobach układu pokarmowego.
LEKI NA PRZEZIĘBIENIE

ANGINA ROPNA (ZAPALENIE GARDŁA)

Angina jest chorobą zakaźną, która przenosi się drogą kropelkową. Inną nazwą schorzenia jest zapalenie gardła. Wyróżniamy trzy rodzaje anginy: wirusową, bakteryjną oraz wrzodziejącą. Zapalenie zazwyczaj spowodowane jest kontaktem z osobą chorą, osłabieniem układu odpornościowego, nagłymi zmianami temperatury gardła lub spożywaniem zimnych napoi.

Objawy anginy

Do głównych objawów choroby zaliczamy: występowanie wysokiej gorączki, pojawianie się wymiotów u dzieci, uczucie rozbicia, bolesność kości oraz stawów, ból gardła, zaczerwienienie migdałków, bardzo silny ból migdałków, utrudniający mowę oraz przełykanie, rozpulchnienie migdałków, masywne, śluzowo - ropne naloty na migdałkach, znaczne powiększenie bocznych i szyjnych węzłów chłonnych, ostry i gwałtowny kaszel, bóle głowy, trudności w oddychaniu, czasem nieprzyjemny zapach z ust.

Powikłania po anginie

Angina może także wywołać groźne dla zdrowia powikłania. Należą do nich: zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych, ostre zapalenie nerek, zapalenie wyrostka sutkowego, ropowice przestrzeni przygardłowej, ostre rzuty gorączki reumatycznej, zakażenie środkowych oraz górnych dróg oddechowych, naciek i ropień około migdałkowy, infekcyjne zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego, a także zapalenie płuc.

Angina

Leczenie

Leczenie anginy ma ścisły związek z jej rodzajem. Ze względu na kropelkowe przenoszenie się zakażenia konieczne jest odizolowanie chorego i dostarczanie mu możliwie dużej ilości płynów. Lekarz z całą pewnością zaleci jedyną skuteczną broń w walce z tą chorobą czyli antybiotykoterapię. Osobom chorym zaleca się pozostanie w łóżku przez kilka dni i stosowanie leków obniżających temperaturę ciała ( zbiją one gorączkę i poprawią samopoczucie ).

Liczni pacjenci potwierdzają, że na złagodzenie objawów dobrze wpływa spożywanie chłodnego mleka. Angina stanowi groźną chorobą, która może wywołać powikłania niebezpieczne dla zdrowia i życia. Mogą się one pojawić nawet długi czas po wyleczeniu. Z tego powodu nie wolno jej lekceważyć i w momencie zauważenia pierwszych objawów udać się do lekarza.

Copyright 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.