Choroby zakaźne - grypa, katar, przeziębienie i zapalenia

CHOROBY
PORADY
WARTO ZOBACZYĆ:
  • Lekarski24.pl - miejsce z informacjami o chorobach które najczęściej dotykają nasz organizm.
  • Boli-brzuszek.com.pl - serwis o najpopularniejszych chorobach układu pokarmowego.
LEKI NA PRZEZIĘBIENIE

ZAPALENIE KRTANI

Zapalenie krtani to zapalna choroba górnych dróg oddechowych pojawiająca się najczęściej w wyniku działania wirusów i/lub bakterii. Może pojawiać się w towarzystwie zapalenia gardła lub tchawicy.

Objawy i rodzaje zapalenia krtani

Do objawów choroby zalicza się: chrypkę, bezgłos, ból gardła, swędzenie i suchość w gardle, uczucie przeszkody w gardle, pojawiający się nagle kaszel, utrudnione oddychanie, czasem gorączka, dreszcze.

Wyróżniamy kilka rodzajów zapalenia krtani:

ostre – trwa kilka dni, w jego wyniku dochodzi do miejscowego uszkodzenia nabłonka, które goi się bez pozostawienia zmian,
przewlekłe – stanowi jeden ze stanów przedrakowych raka krtani,
swoiste – zapalenie gruźlicze oraz zapalenie kiłowe (rzadkie),
nieswoiste – wywołuje stałe zmiany w śluzówce,
podgłośniowe – pojawia się u dzieci od 3 miesiąca do 3 roku życia.

Zapalenie krtani jest chorobą prowokowaną w głównej mierze przez wirusy lub bakterie. Podaje się jednak dodatkowe czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój choroby, należą do nich: zaburzenia drożności nosa, nadużywanie a także niewłaściwe używanie głosu oraz częste lub przewlekłe zakażenie dróg oddechowych.

Zapalenie krtani

Leczenie

Pacjentów z podejrzeniem zapalenia krtani kieruje się do lekarza specjalisty – laryngologa. Wykonuje on badanie laryngoskopowe, które umożliwia stwierdzenie wałowatego obrzęku oraz zaczerwienienia błony śluzowej poniżej fałdów głosowych.

Zachorowania wywołane przez wirusy ustępują samoistnie. Zwykle wdrażane jest leczenie objawowe. Stosuje się leki przeciwbólowe, zmniejszające obrzęk a także rozrzedzające wydzielinę śluzową. Lekarze zalecają usunięcia wszelkich czynników drażniących – np. zaniechanie palenia papierosów oraz ograniczenie wysiłku głosowego.

Copyright 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.