Choroby zakaźne - grypa, katar, przeziębienie i zapalenia

CHOROBY
PORADY
WARTO ZOBACZYĆ:
  • Lekarski24.pl - miejsce z informacjami o chorobach które najczęściej dotykają nasz organizm.
  • Boli-brzuszek.com.pl - serwis o najpopularniejszych chorobach układu pokarmowego.
LEKI NA PRZEZIĘBIENIE

KATAR - ZAPALENIE BŁODY ŚLUZOWEJ NOSA

Zapalenie błony śluzowej nosa nazywamy potocznie katarem. Głównymi objawami takiego stanu są: uczucie drapania w nosie oraz gardle, kichanie, kaszel, uczucie pieczenia spojówek, zatkany nos, wypływanie płynnej wydzieliny z nozdrzy, pojawianie się stanu podgorączkowego, bóle głowy oraz ogólne osłabienie.

Przyczyny kataru

Wystąpienie kataru może wynikać z rozmaitych przyczyn. Pierwszą z nich są alergie – nieżyt nosa pojawia się przewlekle lub sezonowo u alergików, stanowiąc reakcję uczuleniową u osób cierpiących na alergie wziewne. Inną przyczyną są infekcje oraz zakażenia wirusowe, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Katar może również wystąpić z przyczyn : idiopatycznych, polekowych, zawodowych, emocjonalnych, hormonalnych, seksualnych oraz jako niealergiczne zapalenie błony śluzowej nosa z eozynofilią (NARES).

Leczenie kataru domowymi sposobami

W przypadku pojawienia się kataru zwykle nie decydujemy się na wizytę u lekarza. Jego leczenie w domu może przybierać rozmaite formy. Z pewnością należy pozostać w domu przez kilka dni i pić duże ilości ciepłych płynów. Pomocne jest także zażywanie gorących kąpieli i moczenie stóp w wodzie z solą. Wskazane jest przyjmowanie polopiryny dwa razy na dzień i spożywanie dużych dawek witaminy C, przyjmowanie wapna i korzystanie z kropli do nosa. Zatkany nos należy regularnie i odpowiednio oczyszczać. Można także skorzystać z domowych sposobów na walkę z przeziębieniem. Jeśli pomimo zastosowanych środków katar nie ustępuje należy skonsultować się z lekarzem.

Katar i zatkany nos

Katar to choroba rozprzestrzeniająca się drogą kropelkową. Jeśli więc chcemy uniknąć zarażenia należy w miarę możliwości ograniczyć kontakt w osobą chorą, a także w okresach wzmożonej zachorowalności unikać miejsc zatłoczonych. Ważne jest także wspomaganie odporności organizmu.

Copyright 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.