Choroby zakaźne - grypa, katar, przeziębienie i zapalenia

CHOROBY
PORADY
WARTO ZOBACZYĆ:
  • Lekarski24.pl - miejsce z informacjami o chorobach które najczęściej dotykają nasz organizm.
  • Boli-brzuszek.com.pl - serwis o najpopularniejszych chorobach układu pokarmowego.
LEKI NA PRZEZIĘBIENIE

GRYPA ŻOŁADKOWA (JELITOWA) - ROTAWIRUSY

Grypa żołądkowa (grypa jelitowa) to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Jest chorobą wywoływaną zwykle przez rotawirusy oraz rzadziej przez norowirusy lub adenowirusy. Potocznie nosi nawę grypy jednak od strony biochemicznej nie ma z grypą żadnego związku. Wirus grypy żołądkowej może być śmiertelny dla dzieci, a także niezwykle łatwo się nim zarazić każdemu bez względu na grupę wiekowa. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Przyczyny grypy żołądkowej

Powody wystąpienia grypy żołądkowej są bardzo różne, należą do nich: kontakt z osobami chorymi oraz z przedmiotami, z których korzystają, brudne środowisko ( nie wietrzony, nie sprzątany dom ), niewłaściwa higiena, brak regularnej dezynfekcji toalety oraz przebywanie w pomieszczeniach nie wietrzonych, picie wody nieprzegotowanej.

Objawy grypy jelitowej

Przed wystąpieniem pierwszych objawów choroba rozwija się w organizmie przez 1-3 dni. Wirus rozwinięty daje objawy zbliżone do grypy lub standardowego zatrucia pokarmowego. Choroba trwa zwykle 2-4 dni, jednak może przebiegać nawet do 9. Pierwszym objawem jest podwyższona temperatura, która jest bagatelizowana lub mylona z innymi schorzeniami. Następnie pojawiają się bóle brzucha wraz z biegunką ( ostra, wodnista i przewlekła, występująca nawet kilkanaście razy na dobę), wymioty występujące nawet kilkanaście razy dziennie, ogólne zmęczenie, zanik apetytu i marazm.

Rotawirusy powodujące grypę żołądkową

Leczenie

Nie istnieje w pełni skuteczne leczenie dla grypy żołądkowej. W przypadku osób dorosłych najlepsze rozwiązanie stanowi spożywanie dużej ilości płynów oraz nabiałów, a także picie mleczka zobojętniającego, które pomaga w przypadku wymiotów. Wskazane jest także wypijanie rozpuszczonych w ciepłej, przegotowanej wodzie tabletek posiadających w swoim składzie ibuprofen. Niektórzy pacjenci odczuwają polepszenie samopoczucia po piciu coli. Jeśli choroba dotyczy dzieci, osób z upośledzoną odpornością konieczna jest hospitalizacja. Czasu trwania choroby nie można skrócić – należy ją przeczekać. Zalecane jest pozostanie w łóżku i izolacja od innych osób ze względu na ogromną łatwość rozprzestrzeniania się choroby.

Copyright 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.